ARGUM
ul. Wernyhory 17
71-240 Szczecin
telefon: 509-702-821
email: biuro@argum.eu
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 9:00-17:00
ARGUM 2023
Wszelkie prawa zastrzeżone
Oznaczenie Reinforced
Oznaczenie Extra Load
Oznaczenie XL
Oznaczenie opony typu Run Flat
Oznaczenie opony typu Run Flat
Opona standardowa vs. Run Flat
Poza standardowymi parametrami możemy wyróżnić opony o specjalnych cechach. Należą do nich np. tzw. Run-Flaty lub opony wzmacniane. W zależności od producenta, informacja o dodatkowych właściwościach podawana jest innymi oznaczeniami.
Posiadają specjalnie wzmocnioną konstrukcję, usztywnione ściany boczne, dzięki czemu po przebiciu opony pozwalają dojechać do celu bez narażania felgi na szwank, nie grożą eksplozją, a więc zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa niż klasyczne opony, oraz sprawiają, że rezygnujemy z koła zapasowego. Nie przekraczając prędkości 80 km/h można pokonać do 80 km z przebitą oponą. To rozwiązanie ma też swoje wady, ponieważ po przyjechaniu do serwisu na przebitej oponie często nie nadaje się ona już do naprawy i konieczny jest zakup nowej. Zakup, wymiana i naprawa tego typu opon jest bardziej kosztowna niż w przypadku opon klasycznych.
Przykładowe oznaczenia opon Run Flat:
Bridgestone - RFT (Run Flat Tire)
Continental - SSR, CSR (Self Supporting Runflat)
Dunlop - DSST
Firestone - RFT
Goodyear - EMT, ROF (Run On Flat)
Michelin – ZP (Zero Pressure)
Pirelli - RFT
Yokohama - Run Flat
Przeznaczone są do użytkowania przy dużym obciążeniu pojazdu, umożliwiają napełnienie wyższym ciśnieniem niż opony o klasycznej konstrukcji. Wzmocnienie osiąga się przez dodatkową warstwę osnowy i grubszą warstwę gumy. Sprawdzą się w lekkich pojazdach dostawczych oraz samochodach sportowych z dużym momentem obrotowym. Zapewnią dobrą przyczepność, lepszą trakcję niż opony standardowe, będą też od nich trwalsze.
Przykładowe oznaczenia opon wzmacnianych: XL (najczęściej spotykane, skrót z ang. „Extra Load”), Reinf (z ang. „Reinforced”), EXL, RFD, RF.
autor tekstu
Paulina Opasecka
ARGUM
Menu
Warsztat
z pasją