ARGUM
ul. Wernyhory 17
71-240 Szczecin
telefon: 509-702-821
email: biuro@argum.eu
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 9:00-17:00
ARGUM 2023
Wszelkie prawa zastrzeżone
Opona diagonalna
Opona wyczynowa
Opona rolnicza
Opona asymetryczna
Opona symetryczna
Opona kierunkowa
Opona całoroczna
Opona nordycka
Opona zimowa
Opona letnia
Opona przemysłowa
Opona ciężarowa
Opona dostawcza
Opona terenowa 4x4
Opona rowerowa
Opona motocyklowa
Opona samochodowa
Opona bezdętkowa
Dętka motocyklowa
Opona dętkowa
Opona radialna
Opona diagonalna z opasaniem
Opony możemy podzielić ze względu na ich budowę, przeznaczenie lub warunki użytkowania.
1. Podział opon wg ich budowy
a) Opony diagonalne
b) Opony diagonalne z opasaniem
c) Opony radialne
2. Podział opon wg sposobu napełniania powietrzem
a) Opony dętkowe
b) Opony bezdętkowe
3. Podział opon wg ich przeznaczenia
a) Opony samochodowe
b) Opony motocyklowe
c) Opony rowerowe
d) Opony terenowe
e) Opony dostawcze
f) Opony ciężarowe
g) Opony przemysłowe
4. Podział opon wg warunków ich użytkowania
a) Opony letnie
b) Opony zimowe
c) Opony nordyckie
d) Opony całoroczne
5. Podział opon wg typu bieżnika
a) Symetryczne
b) Kierunkowe
c) Asymetryczne
Poniżej prezentujemy przekrój ich poszczególnych cech oraz właściwości każdego z rodzajów opon.
1. Podział opon wg ich budowy
a) Opony diagonalne
Inaczej zwane oponami konwencjonalnymi, wprowadzone do użytku w latach 30. XX wieku, charakteryzują się dwoma kierunkami ukośnie nachodzących na siebie warstw gumy zawierającej kord. Poszczególne warstwy, których ilość i zawartość może się różnić, muszą być ułożone względem siebie pod określonym kątem mniejszym niż 90 stopni. Dzięki swojej prostej budowie opony diagonalne mają mocne ścianki boczne i dobrze spisują się w przemyśle lub sportach off-road czy też motocyklach typu cross i enduro. Ma to również swoje wady – takie opony cechuje trudniejsze utrzymanie kontroli nad precyzyjnym torem jazdy ze względu m. in. na odkształcanie się opony w trakcie jazdy. Oponę diagonalną można rozpoznać po umieszczonym w rozmiarze na boku opony znaku „–”
np. „6.00 – 14”
b) Opony diagonalne z opasaniem
Wzmocniona wersja opon diagonalnych, z dwoma lub więcej dodatkowymi warstwami głównie aramidowymi, krzyżującymi się na osnowie. Funkcja opasania to ochrona przed odkształceniami opony spowodowanymi siłami odśrodkowymi w trakcie ich eksploatacji. Można rozpoznać ten typ opon po literze „B” (z angielskiego „bias-belted”) na boku opony przy jej rozmiarze, np. 90/90 B21. Zostawia okrągły ślad i mocno ubija ziemię.
c) Opony radialne
Najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej skomplikowane wśród opon, wprowadzone do użytku w latach 40. ubiegłego wieku. Podstawowa różnica między oponą diagonalną i radialną to budowa osnowy: w tym przypadku ułożenie warstw kordu względem linii środkowej opony to dokładnie 90 stopni na całej szerokości, a na to przychodzi warstwa stalowego opasania, co wspólnie tworzy elastyczne boki opony, sztywny bieżnik, a podczas jazdy charakteryzuje się niższym oporem toczenia, co pozwala rozwijać duże prędkości bez kłopotów z prowadzeniem. Stosuje się je w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocyklach, a nawet urządzeniach przemysłowych. Można je rozpoznać po literze „R” w rozmiarze na boku opony, np. 195/65 R15. Zostawia kwadratowy ślad równomiernie ubijając ziemię bez dużego nacisku.
2. Podział opon wg sposobu napełniania powietrzem
a) Opony dętkowe
Pomysł zastosowania dętki w oponie powstał w 1845 roku i jest wykorzystywany do dzisiaj, choć coraz rzadziej. Nie stosuje się już takich opon w samochodach osobowych, najczęściej można je spotkać w maszynach budowlanych, rowerach, niektórych motocyklach lub pojazdach specjalnych. Do zastosowania opon dętkowych wymagane są przeznaczone do nich specjalne felgi. W oponie umieszczona jest gumowa dętka wyposażona w zawór, przez który pompuje się powietrze. Dętka odpowiada tutaj za utrzymanie ciśnienia w kole. Opona dętkowa oznaczona jest na boku symbolem „TT” (z ang. „Tube Type”).
b) Opony bezdętkowe
Standardowe obecnie opony, nie zawierają dodatkowych elementów. Za utrzymanie ciśnienia w kole odpowiada sama opona i to bezpośrednio do niej trafia pompowane zaworem w feldze powietrze. Stopka opony, która przylega do felgi, pełni tutaj funkcję uszczelnienia. Opona bezdętkowa oznaczona jest symbolem „TL” (z ang. „Tubeless”).
3. Podział opon wg ich przeznaczenia
a) Opony samochodowe
Radialne i bezdętkowe, dedykowane do pojazdów osobowych, szeroka gama marek i modeli, oznaczone rozmiarem (np. 205/55 R16), indeksem prędkości oraz nośności, można je dowolnie dopasować – m. in. do jazdy sportowej, do obciążeń, do warunków miejskich.
b) Opony motocyklowe
Najczęściej bezdętkowe, radialne lub diagonalne, szeroka gama marek i modeli, oznaczone rozmiarem w zależności od budowy (150/70 -17 lub 150/70 R17 lub 150/70 B17) oraz indeksem prędkości i nośności, można je dowolnie dopasować – do typu motocykla czy też stylu jazdy.
c) Opony rowerowe
Opony dętkowe, o konstrukcji zbliżonej do motocyklowych, jednak z zastosowaniem zupełnie innych materiałów. Oznaczone rozmiarem, w zależności od użytego systemu metrycznego (w calach: 26 x 1 5/8 x 1 3/8, sposobem francuskim w mm: 700 x 35C lub też w znormalizowanym przez europejską organizację systemie ERTRO: 37-622).
d) Opony terenowe
Bezdętkowe, zazwyczaj radialne, dzielą się na trzy podstawowe typy: „MT”, „AT”, „AP”. Oznaczone rozmiarem (265/65 R18 lub 31x10.50R15, rzadziej pojawia się „-„ zamiast litery R) oraz typem.
„MT” (z ang. „Mud Terrain”) – przeznaczony do pracy w błocie, głęboki, rzadki i zachodzący na boki opony bieżnik. Spisują się dobrze w terenie, jednak na utwardzonych, asfaltowych drogach utrudniają prowadzenie, przez duży opór toczenia zwiększają zużycie paliwa, hałasują i same szybciej się zużywają.
„AT” (z ang. „All Terrain”) – opony terenowe do jazdy po suchym lub mokrym asfalcie, piachu, łąkach itp., jednak nie najlepiej radzą sobie z dużym błotem. Najcichszy typ opon terenowych.
„AP” (z ang. „All Purpose”) – opony uniwersalne, do jazdy po asfalcie i w nieskomplikowanym terenie, montowana na pierwszy montaż w niektórych pick-upach.
e) Opony dostawcze
Bezdętkowe opony radialne o wzmocnionej budowie, dużym indeksie nośności oraz stosunkowo małym indeksie prędkości. Stosowane w pojazdach do 3,5 t. Oznaczone rozmiarem, dodatkowo literą „C” oraz podwójnym indeksem nośności, z czego pierwsza wartość odpowiada oponie montowanej na bliźniaku, a druga wartość oponie na standardowej pojedynczej feldze (np. 215/70 R15 C 109/107 ).
f) Opony ciężarowe
Bezdętkowe opony radialne, oznaczone rozmiarem, miejscem montażu, podwójnym indeksem nośności (np. 315/70 R22,5 L 154/150).
g) Opony przemysłowe
Radialne, diagonalne, dętkowe, bezdętkowe, opony do traktorów, koparek, maszyn budowlanych i innych urządzeń specjalnych w zależności od potrzeb szeroka gama rodzajów i rozmiarów. Oznaczone rozmiarem, symbolem rzeźby bieżnika, ilością warstw (tzw. płócien) (np. 31 × 15.50 – 15 6PR lub 340/85 R24)
4. Podział opon wg warunków ich użytkowania
a) Opony letnie
Przeznaczone do użytkowania w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza, charakteryzują się specyficzną rzeźbą bieżnika: kilkoma kanałami odprowadzającymi wodę, gładką kostką. Do jazdy po suchej nawierzchni (np. do jazdy sportowej) wybierzmy mniej wyrzeźbiony bieżnik, większa będzie powierzchnia styku z asfaltem, co przekłada się na przyczepność. Do jazdy miejskiej, która naraża nas często na mokrą nawierzchnię, lepsze będą opony o wielu nacięciach bieżnika. Letnie opony wykonane z twardej odmiany mieszanki, odpornej na bardzo wysokie temperatury.
b) Opony zimowe
Przeznaczone do użytkowania w temperaturach niższych niż 7 stopni Celsjusza, charakteryzują się mocno wyrzeźbionym bieżnikiem gwarantującym dobrą przyczepność na śniegu, posiadającym do dwóch głębokich kanałów odprowadzających wodę oraz gęsto rozmieszczone lamele (małe nacięcia w kształcie fali). Mieszanka zimowa zawiera krzemionkę i kauczuk, by zapewnić gumie miękkość i elastyczność.
c) Opony nordyckie
Przeznaczone do stosowania poniżej -10 stopni Celsjusza w miejscach, gdzie lód i śnieg nie ustępują przez kilka miesięcy.
d) Opony całoroczne
Przeznaczone do stosowania w klimacie umiarkowanym, gdzie występują łagodne zimy oraz łagodne lata. Półśrodek – szybko się zużywają ze względu na różne warunki atmosferyczne, podnoszą zużycie paliwa, cechują się dłuższą drogą hamowania.
5. Podział opon wg typu bieżnika
a) Opony symetryczne
Najprostszy bieżnik dla mało wymagających kierowców. Od linii środkowej opona jest dokładnie taka sama z lewej i prawej strony. Mały opór toczenia oznacza mniejsze zużycie paliwa. Wytrzymała konstrukcja przeznaczona do małych samochodów o niedużej mocy, nie sprawdzi się w autach sportowych.
b) Opony kierunkowe
Bieżnik opony kierunkowej charakteryzuje się skośnymi rowkami prowadzącymi od środka opony do jej lewej i prawej strony. Dzięki temu świetnie spisują się na mokrej nawierzchni, ponieważ szybko odprowadzają wodę. Nie należą do najcichszych, dobrze spisują się w samochodach o dużej mocy. Zostawiają ślad w kształcie litery V lub U czy też charakterystycznej „jodełki”. Posiadają oznaczenie kierunku montażu (rotacji) na boku.
c) Opony asymetryczne
W latach 60 ubiegłego wieku firma Michelin przyjęła założenie, że opona nie pracuje jednakowo po swojej wewnętrznej i zewnętrznej stronie, stworzono więc oponę asymetryczną. Wewnętrza część bieżnika takiej opony odpowiada za przyczepność na mokrej nawierzchni i odprowadzenie wody, część zewnętrzna pomaga utrzymać stabilność w zakrętach i odpowiada za przyczepność na suchej nawierzchni. Opony świetnie spiszą się w dużych i szybkich samochodach, popularne w klasie średniej i wyższej. Charakteryzuje je wolniejsze zużycie niż w przypadku innych typów, świetnie prowadzą się w zakrętach nawet przy dużych prędkościach. Opona asymetryczna posiada oznaczenie strony wewnętrznej i zewnętrznej, należy zamontować ją zgodnie z opisem.
autor tekstu
Paulina Opasecka
ARGUM
Menu
Warsztat
z pasją