https://web.facebook.com/ARGUMSzczecin/

ARGUM 

ul. Wernyhory 17

71-240 Szczecin

 

telefon: 509-702-821

email: biuro@argum.eu

Godziny otwarcia: 

pon.-pt. 9:00-17:00

 

ARGUM 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone

Opona jest produktem złożonym ze specjalnie dobranych materiałów, których zastosowanie zapewni trwałość produktu i bezpieczeństwo użytkownika.

 

Wewnątrz opony znajduje się warstwa kauczuku syntetycznego, który dzięki swojej szczelności spełni rolę dętki.

 

Kolejną warstwą jest szkielet, który składa się z cienkich drutów i tkanin, ułożonych w proste łuki i sklejonych kauczukiem. W tej warstwie opony może znajdować się ok. 1400 drutów o wytrzymałości 15 kg każdy. Na szkielecie opierają się warstwy szczytowe czyli osnowa i opasanie.

 

Osnowa to wiele warstw kordu ułożonych pod różnymi kątami, wykonanych np. z włókna szklanego, wiskozy, poliestru czy stali.

 

Opasanie to kolejne warstwy kordu, wykonane z materiału o jak najmniejszej rozciągliwości. Przenosi moment obrotowy silnika i siły powstające przy hamowaniu w kierunku powierzchni styku z podłożem, zapewniając zwartą i sztywną konstrukcję opony, zapobiega deformacjom pod wpływem obciążenia.

 

Stopka opony to element styku z felgą. Zawiera w sobie druty wzmacniające, by opona trzymała się odpowiednio na feldze, a twarda guma oraz kształt tego elementu zapewnia równomierne przyleganie oraz uszczelnienia.

 

Powierzchnia boczna opony wykonana jest z miękkiej i elastycznej gumy, aby ochronić oponę przed uszkodzeniami szkieletu w przypadku kontaktu np. z krawężnikiem.

 

Bieżnik jest warstwą styku opony z podłożem, odpowiedzialną za przyczepność do nawierzchni. Każdy typ opony będzie różnił się właściwościami bieżnika oraz składem tworzącej go gumy. Konstrukcja bieżnika w postaci rowków zapewnia odprowadzenie wody podczas jazdy, a także zapobiega poślizgom.

 

autor tekstu

Paulina Opasecka

ARGUM

 

Jak zbudowana jest opona?

Schemat budowy opony

Menu

Warsztat

ARGUM - Warsztat z pasją Szczecin

z pasją