ARGUM
ul. Wernyhory 17
71-240 Szczecin
telefon: 509-702-821
email: biuro@argum.eu
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 9:00-17:00
ARGUM 2023
Wszelkie prawa zastrzeżone
Opona jest produktem złożonym ze specjalnie dobranych materiałów, których zastosowanie zapewni trwałość produktu i bezpieczeństwo użytkownika.
Wewnątrz opony znajduje się warstwa kauczuku syntetycznego, który dzięki swojej szczelności spełni rolę dętki.
Kolejną warstwą jest szkielet, który składa się z cienkich drutów i tkanin, ułożonych w proste łuki i sklejonych kauczukiem. W tej warstwie opony może znajdować się ok. 1400 drutów o wytrzymałości 15 kg każdy. Na szkielecie opierają się warstwy szczytowe czyli osnowa i opasanie.
Osnowa to wiele warstw kordu ułożonych pod różnymi kątami, wykonanych np. z włókna szklanego, wiskozy, poliestru czy stali.
Opasanie to kolejne warstwy kordu, wykonane z materiału o jak najmniejszej rozciągliwości. Przenosi moment obrotowy silnika i siły powstające przy hamowaniu w kierunku powierzchni styku z podłożem, zapewniając zwartą i sztywną konstrukcję opony, zapobiega deformacjom pod wpływem obciążenia.
Stopka opony to element styku z felgą. Zawiera w sobie druty wzmacniające, by opona trzymała się odpowiednio na feldze, a twarda guma oraz kształt tego elementu zapewnia równomierne przyleganie oraz uszczelnienia.
Powierzchnia boczna opony wykonana jest z miękkiej i elastycznej gumy, aby ochronić oponę przed uszkodzeniami szkieletu w przypadku kontaktu np. z krawężnikiem.
Bieżnik jest warstwą styku opony z podłożem, odpowiedzialną za przyczepność do nawierzchni. Każdy typ opony będzie różnił się właściwościami bieżnika oraz składem tworzącej go gumy. Konstrukcja bieżnika w postaci rowków zapewnia odprowadzenie wody podczas jazdy, a także zapobiega poślizgom.
autor tekstu
Paulina Opasecka
ARGUM
Menu
Warsztat
z pasją