https://web.facebook.com/ARGUMSzczecin/

ARGUM 

ul. Wernyhory 17

71-240 Szczecin

 

telefon: 509-702-821

email: biuro@argum.eu

Godziny otwarcia: 

pon.-pt. 9:00-17:00

 

ARGUM 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa

Zdecydowana większość samochodów wyposażona jest w układ klimatyzacji.

Właściciele pojazdów korzystają z tego udogodnienia często bez zrozumienia zasady działania, uruchamiając je wyłącznie w celu szybkiego ochłodzenia wnętrza samochodu w środku upalnego lata.

 

Aby układ klimatyzacji funkcjonował poprawnie, należy go umiejętnie obsługiwać. Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek, jak chłodzić, żeby nie zaszkodzić.

 

Podstawa to korzystanie z klimatyzacji przez cały rok.

Jesienią, zimą czy wiosną nie przychodzi nam to do głowy, ponieważ jest chłodno. Zapominamy o tym, że oprócz podstawowej funkcji jaką jest obniżanie temperatury powietrza, zadaniem klimatyzacji jest osuszanie powietrza w kabinie pojazdu. Narzekamy na parujące szyby czy zapach wilgoci, a tak łatwo można się ich pozbyć. Konstrukcja układu klimatyzacji sprawia, że poniżej granicznej temperatury otoczenia (w zależności od producenta, ok. 5 stopni Celsjusza) nie będzie on chłodził powietrza. Bez strachu możemy więc uruchomić go o każdej porze roku w celu usunięcia wilgoci oraz zapewnienia ciągłości pracy wszystkich podzespołów.

 

Najczęstszy błąd popełniamy po zostawieniu samochodu w pełnym słońcu.

Latem temperatura wewnątrz takiego auta może sięgnąć nawet 60 stopni Celsjusza! Wsiadamy, uruchamiamy silnik i od razu ustawiamy najniższą możliwą temperaturę klimatyzacji. Absolutny błąd! Zmuszając nagrzane podzespoły do nagłej pracy na najwyższych obrotach skazujemy je na przeciążenie i obniżamy tym samym ich żywotność. Prawidłowa eksploatacja w takiej sytuacji to przewietrzenie wnętrza pojazdu, uruchomienie silnika, rozpoczęcie jazdy z otwartymi oknami, by obniżyć temperaturę w kabinie. Dopiero po wykonaniu tych czynności zamykamy szczelnie okna i uruchamiamy klimatyzację. Najszybszy efekt uzyskamy ustawiając wewnętrzny obieg powietrza oraz tryb automatyczny.

 

Niezbędny do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji jest coroczny serwis.

Układ musi być czysty, sprawdzony i pełny. W przeciwnym razie zacznie tracić swoje właściwości pogarszając swoją kondycję, a w konsekwencji doprowadzi to do awarii. O najczęstszych problemach z klimatyzacją można przeczytać na naszej stronie internetowej tutaj.

 

Podczas korzystania z klimatyzacji należy pamiętać o zamknięciu okien oraz szyberdachu.

Zapobiegamy tym samym zanieczyszczeniu układu przez wlatujące do samochodu pyłki, kurz i inne cząstki, a także nie przeciążamy układu stałym dopływem ciepłego powietrza do chłodzonego wnętrza.

 

Zaleca się ustawianie temperatury o 5-7 stopni Celsjusza niższej niż panuje na zewnątrz.

To optymalna wartość dla naszego komfortu, zapewni chłodny powiew. Ustawianie najniższej temperatury doprowadzi do szybszego zużycia sprężarki, gdyż musi ona pracować w trybie nieprzerwanym, by sprostać zadanej wartości.

 

Na koniec warto dodać, że klimatyzacja w samochodzie służy schłodzeniu powietrza w kabinie.

Nie ustawiajmy nawiewu bezpośrednio na ciało kierowcy lub pasażerów, ponieważ właśnie stąd biorą się przeziębienia czy infekcje. Zapamiętujemy to jako negatywne doświadczenie, zniechęcamy się do korzystania z klimatyzacji na pewien czas, a kiedy już nam przejdzie (np. następnego lata) układ może okazać się zaniedbany lub niesprawny. Aby tego uniknąć, wystarczy rozsądnie korzystać z tego udogodnienia.

 

Odpowiednio eksploatowany i na bieżąco serwisowany układ klimatyzacji będzie służył długie lata bez narażania użytkownika na szokująco wysokie koszty napraw.

 

 

autor tekstu

Paulina Opasecka

ARGUM

 

Menu

Warsztat

ARGUM - Warsztat z pasją Szczecin

z pasją