ARGUM
ul. Wernyhory 17
71-240 Szczecin
telefon: 509-702-821
email: biuro@argum.eu
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 9:00-17:00
ARGUM 2023
Wszelkie prawa zastrzeżone
Właściciele pojazdów korzystają z tego udogodnienia często bez zrozumienia zasady działania, uruchamiając je wyłącznie w celu szybkiego ochłodzenia wnętrza samochodu w środku upalnego lata.
Aby układ klimatyzacji funkcjonował poprawnie, należy go umiejętnie obsługiwać. Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek, jak chłodzić, żeby nie zaszkodzić.
Jesienią, zimą czy wiosną nie przychodzi nam to do głowy, ponieważ jest chłodno. Zapominamy o tym, że oprócz podstawowej funkcji jaką jest obniżanie temperatury powietrza, zadaniem klimatyzacji jest osuszanie powietrza w kabinie pojazdu. Narzekamy na parujące szyby czy zapach wilgoci, a tak łatwo można się ich pozbyć. Konstrukcja układu klimatyzacji sprawia, że poniżej granicznej temperatury otoczenia (w zależności od producenta, ok. 5 stopni Celsjusza) nie będzie on chłodził powietrza. Bez strachu możemy więc uruchomić go o każdej porze roku w celu usunięcia wilgoci oraz zapewnienia ciągłości pracy wszystkich podzespołów.
Latem temperatura wewnątrz takiego auta może sięgnąć nawet 60 stopni Celsjusza! Wsiadamy, uruchamiamy silnik i od razu ustawiamy najniższą możliwą temperaturę klimatyzacji. Absolutny błąd! Zmuszając nagrzane podzespoły do nagłej pracy na najwyższych obrotach skazujemy je na przeciążenie i obniżamy tym samym ich żywotność. Prawidłowa eksploatacja w takiej sytuacji to przewietrzenie wnętrza pojazdu, uruchomienie silnika, rozpoczęcie jazdy z otwartymi oknami, by obniżyć temperaturę w kabinie. Dopiero po wykonaniu tych czynności zamykamy szczelnie okna i uruchamiamy klimatyzację. Najszybszy efekt uzyskamy ustawiając wewnętrzny obieg powietrza oraz tryb automatyczny.
Układ musi być czysty, sprawdzony i pełny. W przeciwnym razie zacznie tracić swoje właściwości pogarszając swoją kondycję, a w konsekwencji doprowadzi to do awarii. O najczęstszych problemach z klimatyzacją można przeczytać na naszej stronie internetowej tutaj.
Zapobiegamy tym samym zanieczyszczeniu układu przez wlatujące do samochodu pyłki, kurz i inne cząstki, a także nie przeciążamy układu stałym dopływem ciepłego powietrza do chłodzonego wnętrza.
To optymalna wartość dla naszego komfortu, zapewni chłodny powiew. Ustawianie najniższej temperatury doprowadzi do szybszego zużycia sprężarki, gdyż musi ona pracować w trybie nieprzerwanym, by sprostać zadanej wartości.
Nie ustawiajmy nawiewu bezpośrednio na ciało kierowcy lub pasażerów, ponieważ właśnie stąd biorą się przeziębienia czy infekcje. Zapamiętujemy to jako negatywne doświadczenie, zniechęcamy się do korzystania z klimatyzacji na pewien czas, a kiedy już nam przejdzie (np. następnego lata) układ może okazać się zaniedbany lub niesprawny. Aby tego uniknąć, wystarczy rozsądnie korzystać z tego udogodnienia.
Odpowiednio eksploatowany i na bieżąco serwisowany układ klimatyzacji będzie służył długie lata bez narażania użytkownika na szokująco wysokie koszty napraw.
autor tekstu
Paulina Opasecka
ARGUM
Menu
Warsztat
z pasją