https://web.facebook.com/ARGUMSzczecin/

ARGUM 

ul. Wernyhory 17

71-240 Szczecin

 

telefon: 509-702-821

email: biuro@argum.eu

Godziny otwarcia: 

pon.-pt. 9:00-17:00

 

ARGUM 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone

Schemat działania klimatyzacji samochodowej

Po co klimatyzacja?

 

Klimatyzacja ma za zadanie schłodzić temperaturę wnętrza samochodu do zadanej wartości, osuszając jednocześnie powietrze.

 

Co to jest układ klimatyzacji?

 

Klimatyzacja zbudowana jest standardowo z grupy konkretnych elementów, połączonych sztywnymi oraz elastycznymi przewodami, tworzących zamknięty układ, w którym krąży tzw. czynnik chłodniczy, dzięki czemu do kabiny pasażerskiej trafia chłodne powietrze. 

 

Jak zbudowany jest układ klimatyzacji?

 

Układ klimatyzacji możemy podzielić na dwie części: wysokiego oraz niskiego ciśnienia. Wysokie ciśnienie cechuje drogę od kompresora do zaworu rozprężnego, droga powrotna od zaworu do sprężarki to część niskociśnieniowa.

 

Jak działa układ klimatyzacji?

 

Sercem układu jest kompresor, załączany czasowo. Odpowiedzialny jest za sprężenie czynnika. Po uruchomieniu klimatyzacji to tutaj zaczyna się cały proces. Ale skąd czynnik wziął się w sprężarce? Gaz o niskim ciśnieniu i temperaturze dostarczany jest z parownika (o nim na koniec). Z chwilą kompresji gazu w sprężarce klimatyzacji jego ciśnienie oraz temperatura wzrastają.

 

Sprężony gaz wędruje do skraplacza, który – jak sama nazwa mówi – ma za zadanie zmienić stan skupienia naszego gazu poprzez jego schłodzenie. Skraplacz potrafi obniżyć temperaturę czynnika nawet o 50 stopni Celsjusza. Skraplacz nazywamy potocznie chłodnicą klimatyzacji. Odebrane ciepło oddaje na zewnątrz, do otoczenia, a sam schładzany jest za pomocą opływającego go powietrza w trakcie jazdy samochodu.

 

Niewielkim elementem na drodze ze skraplacza jest osuszacz. Pełni rolę filtra – wszelkie zanieczyszczenia, opiłki, wilgoć, para wodna czy cząstki powietrza mają tutaj zostać, w dalszą wędrówkę udaje się wyłącznie czysty płynny czynnik chłodniczy o wysokim ciśnieniu. Ten element chroni cały układ przed zamknięciem światła przewodu, czyli potocznie przed zatkaniem.

 

Zawór rozprężny obniża ciśnienie czynnika, czyli rozpręża. W efekcie jego temperatura znowu się obniża. Zawór montowany jest zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie parownika, więc faktyczne rozprężenie czynnika następuje w parowniku.

 

Przez parownik wentylator przepycha z kabiny ciepłe powietrze, które ulega tutaj ochłodzeniu za sprawą naszego mroźnego czynnika, który w wyniku kontaktu z ciepłym powietrzem rozprężając się paruje i ponownie staje się gazem.

 

Schłodzone powietrze wydmuchiwane jest do kabiny.

 

autor tekstu

Paulina Opasecka

ARGUM

 

Jak działa układ klimatyzacji?

Menu

Warsztat

ARGUM - Warsztat z pasją Szczecin

z pasją